Zespół Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej w Kętrzynie

11-400 Kętrzyn, ul. Wojska Polskiego 12 | tel.: (+48) 89 751 29 83 | NIP: 7420000140 | e-mail: sekretariat@zs.ketrzyn.pl

Ostatni Dzwonek

Drodzy Abiturienci!

Czas epidemii sprawia, że zamiast gratulować Wam ukończenia szkoły na uroczystym apelu, piszę do Was słowa, które mam nadzieję wyrażą naszą nauczycielską wdzięczność za wspólne spędzone lata.

Kolejne roczniki opuszczające mury szkoły zostawiają niezapomniane ślady, które wpisują się w bogatą historię szkoły. Nam nauczycielom i wychowawcom żal serce ściska, ze nie możemy osobiście okazać Wam radości z Waszego sukcesu, jakim jest ukończenie ważnego etapu w Waszym życiu dającego przepustkę w dorosłe życie. „Ostatni dzwonek”, uściski, łzy wzruszenia, pożegnanie przez niższe roczniki. Tak powinien wyglądać dzisiejszy dzień. A co mamy? Świadectwa odbierane indywidualnie, w ciszy i wcale niekoniecznie w dniu zakończenia roku szkolnego.

Pocieszyć może tylko fakt, że na pewno jeszcze wszyscy spotkamy się w szkole podczas zdawania przez Was egzaminu maturalnego.

Niestety nie jestem jeszcze w stanie Wam powiedzieć kiedy to nastąpi, ale na pewno muszą takie dni nadejść. Mam nadzieję, że dodatkowy czas, który został Wam dany na przygotowanie się do matury w pełni i owocnie wykorzystacie, co przełoży się na wysokie wyniki. Liczę również, że niedługo będziecie mieli możliwość spotkać się całym zespołem klasowym z wychowawcą, aby wspólnie świętować, wspominać, po prostu zwyczajnie pobyć w gronie przyjaciół. Tego chyba najbardziej nam wszystkim brakuje.

Kolejna pozytywna myśl, że jesteście wyjątkowi i będziecie mieli co opowiadać swoim dzieciom i wnukom, gdy oni będą na etapie szkoły średniej. Powiecie: „A jak ja chodziłam/em do szkoły średniej, to w roku szkolnym poprzedzającym maturę nauczyciele strajkowali i wiosną nie mieliśmy przez dłuższy czas lekcji, a w kolejnym roku przed maturą panowała epidemia koronawirusa. Szkoły były zamknięte, uczyliśmy się zdalnie.” A może będzie tak, że kolejne pokolenia, Wasi potomkowie, będą się uczyć głównie zdalnie i będzie to normą? Któż to wie.

Drodzy uczniowie, pamiętajcie, że warto pozostać uczniem przez całe życie.

Głód wiedzy, chęć doświadczania i ciekawość sprawiają, że wciąż się rozwijamy, zmieniamy. Nie egzystujemy, ale naprawdę żyjemy. I właśnie tego Wam, moi Kochani, dziś życzę – młodzieńczej pasji poznawania świata, która nigdy się nie wypali. Uczcie się wciąż, by podejmować mądre decyzje. Uczcie się również na błędach – nie tylko własnych…

Prócz radości i dumy ze swojego sukcesu czujecie zapewne niepokój – co dalej?

Co przyniesie przyszłość? Pewnie walkę o wymarzony indeks, upragnioną pracę, stworzenie własnego miejsca na ziemi. Życzę Wam więc mądrze wytyczonych celów. Z jednej strony na miarę Waszych możliwości, z drugiej – o krok dalej. Nie bójcie się marzeń. One dodają sił, motywują do działania, zachęcają do przekraczania własnych ograniczeń. Głęboko wierzę, że naszym Uczniom się to uda.

„Nie potrafię przewidywać, ale potrafię kłaść podwaliny. Bo przyszłość jest czymś, co się buduje”, powiedział Antoine de Saint-Exupéry. Ani ja, ani Wy nie jesteśmy w stanie przewidzieć dziś przyszłości. Ale już udowodniliście, że umiecie „kłaść podwaliny”, zaczęliście budować swoją przyszłość. Kolejne cegiełki są w Waszych rękach, Waszych głowach i Waszych sercach. Tu i teraz, bowiem „Tylko głupiec myśląc o przyszłości, zapomina o teraźniejszości”. Te mądre słowa Alberta Camusa niech staną się dla Was drogowskazem.

Pozdrawiam Was, moi Uczniowie, życząc, by jak najwięcej Waszych marzeń się spełniło.

Żebyście zawsze czuli, że postępujecie w zgodzie ze sobą. Byście po prostu znaleźli własną drogę do szczęścia. Osiągnęli to, co sami sobie postawicie za cel i poczytacie za sukces, by nigdy nie zabrakło przy Was bliskich osób, z którymi swoją radość i swoje szczęście będziecie mogli dzielić.

Korzystając z okazji dziękuję wszystkim rodzicom za wspólną pracę w realizacji procesu wychowawczego i edukacyjnego Waszych dzieci. Dziękuję w imieniu swoim, wychowawców i nauczycieli za zaangażowanie w życie szkoły i klasy. Każdy z Państwa jest dumny z sukcesów swoich dzieci, które dla każdego Rodzica są najpiękniejsze, najmądrzejsze, najgrzeczniejsze i chcecie dla nich, jak najlepiej. I tak ma być, bo wtedy dzieci czują wsparcie, a miłość rodzicielska czyni cuda.

Życzę Waszym rodzinom samych sukcesów, radości i wszystkiego, co zwie się szczęściem.

Dziękuję nauczycielom, za pracę, zaangażowanie, za uczenie się nowych technik pracy zdalnej i życzę satysfakcji z osiąganych wyników Waszych uczniów.

Wychowujecie kolejne pokolenia przyczyniając się do kształtowania kolejnych pokoleń i społeczności lokalnych i globalnych. Życzę dużo mądrości, ciągłego dążenia do bycia mistrzem w zawodzie i aby zawsze chciało Wam się uczyć i nauczać. Dziękuję również pracownikom administracji i obsługi, za zaangażowanie, rzetelne wykonywanie swoich obowiązków, co doceniamy i za co jesteśmy wdzięczni.

Wszystkich serdecznie pozdrawiam i życzę dużo zdrowia, bo teraz szczególnie doceniamy ten dar bycia zdrowym.

Irena Hadziewicz,
dyrektor Zespołu Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej w Kętrzynie

Ostatni Dzwonek
Przewiń na górę