Zespół Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej w Kętrzynie

11-400 Kętrzyn, ul. Wojska Polskiego 12 | tel.: (+48) 89 751 29 83 | NIP: 7420000140 | e-mail: sekretariat@zs.ketrzyn.pl

I Ty możesz uratować komuś życie!

Jeśli masz ukończone 18 lat i nie boisz się wyzwań, ta propozycja jest dla Ciebie!

Fundacja DKMS w październiku  2020 rozpoczyna Miesiąc Świadomości Idei Dawstwa Szpiku. Wystarczy zarejestrować się na stronie www.dkms.pl  i zostać dawcą szpiku lub komórek macierzystych dla niespokrewnionego biorcy. Pakiet rejestracyjny zostanie przesłany pocztą: instrukcja, formularz, koperta zwrotna i 3 pałeczki do pobierania wymazu z błony śluzowej jamy ustnej.

Są 2 metody pobrania szpiku i komórek macierzystych. Bez obaw, nie boli. W 85% przypadków stosuje się pobranie z krwi obwodowej (procedura przypomina oddawanie krwi). W 15% dokonuje się pobrania z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym. Po wybudzeniu może pojawić się senność, mdłości, chrypka, ból gardła i przez parę dni w okolicy wkłucia ból podobny do lekkiego stłuczenia.

Co 40 minut w Polsce ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek od 18 do 55 roku życia bez niepożądanej znacznej nadwagi. Każde pobranie poprzedza kompleksowe przebadanie dawcy w celu wykluczenia chorób dyskwalifikujących. Rejestracja jest bezpłatna. Więcej info, webinary i filmy na stronie Fundacji.

Opiekun SKC Edyta Wąsik,
Kętrzyn, 05.10.2020

I Ty możesz uratować komuś życie!
Przewiń na górę