W poniedziałek, 23.09.2024 45 uczniów ZS wraz z opiekunami G.Nowickim, M.Kułakiem i S.Duczkiem wybrało się na spływ kajakowy rzeką Krutyń.
Po dojechaniu na miejsce odebraliśmy kamizelki asekuracyjne. Ratownicy przekazali zasady bezpieczeństwa na wodzie i przypomnieli podstawowe techniki kajakarstwa.
I rozpoczęliśmy spływ. Mieliśmy do pokonania trasę 9km na odcinku Krutyń-Rosocha.
Trasa Krutyń – Rosocha jest trasą typowo rzeczną i chyba najbardziej uczęszczaną trasą na Krutyni, jest stosunkowo krótka (około 9 km , czyli około 2-3 godzin wolnego spływu ) bardzo ładna, płytka około 0,5 m i bezpieczna. Często wybierana jest na spływy popołudniowe lub typowo relaksacyjne.
https://przystanukta.pl/splywy-kajakowe/krutyn-rosocha/
Na tym odcinku rzeki możemy podziwiać piękno naszej przyrody, przepiękna flora i fauna -można tu spotkać zimorodka, norki, bobra czy bielika. Nie jest rzadkością spotkanie na trasie spływu orła bielika lub orła przedniego. Warto zwrócić uwagę na występujące w wodzie gąbki i krasnorosty tworzące na kamieniach krwawe plamy. Brzegi porośnięte wspaniałymi dębami i wysokimi sosnami. Na całej trasie znajdują się trzy mosty. Pierwszy mijamy w Krutyni po około 30-40 minutach spływu, kolejny spotkamy po około dwóch kilometrach w miejscowości Krutyński Piecek. Tuż po przepłynięciu mostu ujrzymy rozlewisko i młyn wodny w Zielonym Lasku. Tu niestety przerwa w spływie, gdyż musimy wysiąść z kajaka i przenieść go, bądź przewieźć (odpłatnie) na drugą stronę-kajaki przenosimy około 60 m z prawej strony.
https://przystanukta.pl/splywy-kajakowe/krutyn-rosocha/
Kończąc nasz spływ, dobiliśmy do brzegu w porcie Rosocha. Bar z bala niestety był już zamknięty (koniec sezonu), ale mieliśmy przy sobie kiełbaski. Udaliśmy się więc nad ognisko. Zjedliśmy kiełbaski. I szczęśliwie wróciliśmy do szkoły.
Spływ dostarczyłwielu wrażeń, również z uwagi na niski stan wody. Sprzyjał integracji uczniów, rozwijaniu ich umiejętności współpracy w grupie oraz zdobywaniu nowych doświadczeń. Pomógł zrelaksować się. Rozwijał świadomość ekologiczną poprzez kontakt z naturą. Wzbogacił też wiedzę o lokalnym ekosystemie poprzez obserwację przyrody z bliska. Był również doskonałą formą aktywności fizycznej sprzyjającą zdrowemu stylowi życia.
Dziękuję za udział,
do następnego!
Sławomir Duczek