Zespół Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej w Kętrzynie

11-400 Kętrzyn, ul. Wojska Polskiego 12 | tel.: (+48) 89 751 29 83 | NIP: 7420000140 | e-mail: sekretariat@zs.ketrzyn.pl

Wycieczka klas 1Td, 2Td, 2Ta, 3Tc do Wilczego Szańca

Dnia 21.09.2023 mieliśmy przyjemność odwiedzić Wilczy Szaniec.

Uczestniczyły w tym dniu klasy 1Td, 2Td, 2Ta, 3Tc oraz wychowawcy klas Ewa Piotrowska, Marcin Puciato(przewodnik), Tomasz Kolenda, Marek Kułak oraz Katarzyna Lubycka.

Zostaliśmy podzieleni na 2 autobusy ze względu na liczność osób. Od razu po przyjeździe zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa to była 1Td oraz 3Tc natomiast druga grupa to 2Td i 2Ta. Drugiej grupy przewodnikiem był Pan Marcin Puciato.

Przygodę ze zwiedzaniem zaczęliśmy od schronu Służby Bezpieczeństwa. Następnym miejscem był schron numer 6. To schron, w którym Hitler spędził kilka miesięcy. W środku brak światła słonecznego oraz duża wilgotność, podłębiały choroby Hitlera. W tym schronie planowano zamach na Hitlera, jednak ostatecznie naradę przeniesiono do pobliskiego baraku numer 3. To tam w czasie operacji walkiria Hitler zostaje ranny, a czterech niemieckich jego oficerów ginie. W kwaterze znajdowały sie dwie podziemne spiżarnie, pełniące role naturalnych lodówek.

Zwiedziliśmy dwa schrony od środka. Widzieliśmy też ekspozycje: zamach na Hitlera i Powstanie Warszawskie. W sposób realistyczny przedstawiono postać Hitlera i Stauffenberga.

Pan Marcin bardzo ciekawie opowiadał nam co się działo w tym miejscu. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawostek na temat wojny oraz ujrzeliśmy dużo starych budynków czy też artefaktów.

Po udanej przechadzce czekały na nas rozpalone dwa ogniska wraz z kijkami na kiełbaski. Zabraliśmy się za jedzenie naszych podpieczonych kiełbasek i miło spędziliśmy czas na wspólnych rozmowach.

Uważamy wycieczkę za bardzo udaną i jesteśmy bardzo z niej zadowoleni.

DZIĘKUJEMY.

Wycieczka klas 1Td, 2Td, 2Ta, 3Tc do Wilczego Szańca
Przewiń na górę