Zespół Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej w Kętrzynie

11-400 Kętrzyn, ul. Wojska Polskiego 12 | tel.: (+48) 89 751 29 83 | NIP: 7420000140 | e-mail: sekretariat@zs.ketrzyn.pl

Do rodziców od Pedagoga

Drodzy Państwo w związku z trudną dla wszystkich sytuacją przymusowego pozostawania w domu i zachowania pełnej ostrożności w sytuacji zagrożenia epidemią która radykalnie zmienia naszą codzienność, proponuję  nie pozostawać samotnie z trudnymi myślami.

Parę rad ułatwiających funkcjonowanie w domu przez 24 godziny w gronie rodziny:

  • pamiętajcie, że młodzież jest na takim etapie w życiu kiedy poszukuje własnej drogi i czasem się buntuje, ale dobrze kiedy my dorośli mamy do tego szacunek i uważnie ich słuchamy,
  • przestrzeń naszego lokum należy przeorganizować tak, aby każdy domownik mógł pobyć sam z własnymi myślami i emocjami,
  • mówmy o emocjach, mówmy czego się boimy – kiedy rozmawiamy większość problemów znajduje rozwiązanie,
  • nie zmuszajmy domowników do rozmowy jeśli to nie idzie, raczej zróbcie coś wspólnie lub opowiedzcie jakieś rodzinne historie lub zdjęcia,
  • nie słuchajmy i nie czytajmy newsów w nadmiarze to budzi niepotrzebny lęk. Z każdym dniem tej epidemii medycyna będzie bliżej rozwiązania – pracuje nad tym cały naukowy świat i wiele polskich placówek naukowych,
  • jeśli w waszej rodzinie nasiliły się jakieś trudności, świat się nie skończył, wszystkie służby działają sprawnie, policja interweniuje, psychiatrzy pracują, darmowe porady psychologiczne są online – wystarczy taką potrzebę wpisać w Google,
  • ciągle jeszcze świeci słońce, mamy prąd i  wodę a w pobliskim sklepie coś do jedzenia,
  • pomyślmy nie tylko o sobie, bądźmy uważni, może możemy zrobić coś dla innych?
  • młodzi ludzie stworzyli aplikację internetową która ma łączyć tych co pomóc mogą z tymi co pomocy potrzebują – JHelpYou.app, a dla tych co nie mają możliwości skorzystania z Internetu jest telefon 222671717.

Pozdrawiam i życzę nam wszystkim szybkiego powrotu do zwykłej codzienności.

Pedagog Zespołu Szkół im Marii Curie Skłodowskiej w Kętrzynie

Do rodziców od Pedagoga
Przewiń na górę