Zespół Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej w Kętrzynie

11-400 Kętrzyn, ul. Wojska Polskiego 12 | tel.: (+48) 89 751 29 83 | NIP: 7420000140 | e-mail: sekretariat@zs.ketrzyn.pl

Międzynarodowy Dzień Świadomości Depresji

23_lutego__Ogólnopolski_Dzień_Walki_z_Depresją

W piątek, 23.02.2024 r. obchodzony był Dzień Depresji. Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi informacjami na ten temat.

Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba. Czasem trudno bowiem rozpoznać po naszych bliskich i znajomych, gdzie kończy się zwykłe przygnębienie i smutek, a zaczyna depresja.

Jedną z grup wysokiego ryzyka zachorowania na depresję jest młodzież. U młodych osób choroba może wynikać z trudności związanych z procesem kształtowania się tożsamości i kryzysem rozwoju osobowości. W tej grupie (osoby w wieku 13-17 lat) objawy depresyjne są diagnozowane aż u 19–32%. Jednocześnie depresja młodzieńcza jest najsłabiej rozpoznawalnym zaburzeniem, nie kojarzonym z tą grupą wiekową – tylko 54% Polaków deklaruje, że o niej słyszało (dla porównania – o depresji poporodowej słyszało 93% badanych).

W celu pogłębienia wiedzy na temat depresji młodzieńczej oraz dostarczenia rzetelnych i konkretnych wskazówek do działania  przygotowano materiały edukacyjne, opracowane przy współpracy z psychiatrami w ramach kampanii Ministerstwa Zdrowia „Depresja. Rozumiesz – Pomagasz”. Materiały są dostępne do pobrania na stronie wyleczdepresje.pl

wazne telefony

Ewa Jorka-Wysokowicz

Międzynarodowy Dzień Świadomości Depresji
Przewiń na górę