Zespół Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej w Kętrzynie

11-400 Kętrzyn, ul. Wojska Polskiego 12 | tel.: (+48) 89 751 29 83 | NIP: 7420000140 | e-mail: sekretariat@zs.ketrzyn.pl

Projekt Banku Żywności

Bezpłatny projekt „FOLM – Z natury do rynku pracy” dla uczniów, którzy w tym roku kończą edukację w szkole.

Pliki do pobrania:

      Bank Żywności w Olsztynie od 20 lat realizuje swoją główną misję jaką jest pomoc w przekazywaniu potrzebującym żywności, natomiast prowadzi również szereg projektów społecznych w tym rodzinnych.

      Nasz projekt skierowany jest do ludzi młodych 18-29 r. ż., którzy nierzadko kończąc szkołę, nie podejmują dalszej edukacji, ale i nie znajdują zatrudnienia. Ten projekt ma im dać chwilę na wycofanie się ze środowiska rodzinnego, szkolnego i towarzyskiego by móc złapać oddech i przemyśleć co chcą robić w życiu. Państwo jako nauczyciele najwyraźniej obserwujecie zmiany jakie zachodzą w głowie młodego człowieka, spowodowane presją społeczeństwa. Oczekuje się by młody człowiek, po szkole podstawowej wiedział co chce robić w życiu, a później jeszcze wielokrotnie w toku nauczania jest zewsząd otaczany presją wykształcenia się w dobrym zawodzie. Niejednokrotnie młodzi ludzie są w tej sytuacji pogubieni. Nasza inicjatywa jest projektem międzynarodowym realizowanym równocześnie w 3 krajach europejskich: Polsce na Warmii, Mazurach, Podlasiu i częściowo na Mazowszu; w Hiszpanii w rejonie Cantabria i Irlandii – Mid West.

      Projekt polega na 7-dniowych wyprawach  do lasu podczas których, uczestnicy nabywają umiejętności miękkich: nawiązywania kontaktów, pracy w grupie, radzenia sobie ze stresem, wchodzą w rolę lidera, uczą się zarządzania i planowania, mają okazję doświadczyć własnej sprawczości. To biwak w grupach 10-12 osobowych przy wsparciu 3 trenerów. Młodzi odbywają rozmaite warsztaty: rozpalania ogniska bez zapałek, nawigacji, budowania glinianego pieca i pieczenia w nim własnoręcznie wykonanej pizzy, budowania sauny i wiele innych. Sami gotują sobie w kociołku, śpią pod namiotami. Każdego dnia doświadczają innej roli w grupie: stają się liderem – muszą mieć oko na to czy wszyscy realizują przydzielone zadania, dbają o dobro każdej osoby. Innego dnia stają się kucharzem i muszą przygotować posiłek dla grupy, innego znowu są mistrzem ognia, baristą  itp… Dbanie o wspólne dobro i dobry nastrój uczy ich otwierania się na potrzeby innych, obserwacji, rozwija umiejętności słuchania, wychodzenia ze swojej strefy komfortu. Często rola lidera jest wielkim zaskoczeniem u osób nieśmiałych – które zazwyczaj wolały pozostać w cieniu. Odnajdują akceptację grupy i odwagę by przełamać swoje schematy. Aby pojechać na FOLM nie trzeba być wysportowanym, nie jest to survival. Młodzi ludzie zwłaszcza dzisiaj kiedy zostali zamknięci w domach i zmuszeni do lekcji online są zmęczeni brakiem kontaktów z rówieśnikami. Odcięcie od social mediów, komputerów, szkoły, rodziny i znajomych a przede wszystkim kontakt z naturą i poznanie nowych ludzi ma im dać relaks i czas na to, by zastanowić się co naprawdę lubią robić i w jakim kierunku chcieliby się rozwijać.

      Wszystkie gry terenowe i zabawy jakich doświadczą podczas FOLMU mają im pokazać jak wielki w nich drzemie potencjał o którym wcześniej nie mieli pojęcia. Uświadomienie sobie talentów ma im dać siłę i chęć do rozwoju osobistego; czy to poszerzenia edukacji czy podjęcia działań zawodowych, w kierunkach które im dadzą satysfakcję.

      Kadra trenerska to nikt z przypadku. To wykwalifikowani trenerzy outdooru. Ludzie o wielkich pasjach, którymi mogą zainspirować młodzież. To także ludzie, którzy mają bardzo duży bagaż doświadczeń i mogą dać świadectwo, że z każdej sytuacji jest wyjście.

      Po wyprawie do lasu, jeśli chcą, mogą skorzystać ze spotkań z coachem i mentorem, którzy będą wsparciem w realizowaniu wytyczonych celów podczas obozu, np.pomogą napisać CV, stworzyć biznes plan lub po prostu będą z nimi pracować nad emocjami.

      Dodatkowo, dostaną dostęp do platformy internetowej, gdzie pracodawcy podsyłać będą oferty pracy skierowane tylko do uczestników FOLMu.

     W projekcie mogą wziąć udział nie tylko absolwenci, ale również uczniowie, którzy nie mają sprecyzowanych planów na przyszłość, szukają inspiracji-zainteresowani samorozwojem, potrzebują odpoczynku lub mają dużą absencję szkolną, słabe wyniki w nauce. Spośród 124 osób, które wzięły udział w wyprawach zdarzały się osoby w trudnej sytuacji rodzinnej, z Ośrodków Szkolno-Wychowawczych, mające konflikty z prawem, będące pod opieką psychologa. Każda z tych osób została otoczona wsparciem i opieką trenerów, psychologa, coacha. Dla niektórych uczniów udział w projekcie jeszcze przed egzaminami maturalnymi może zmobilizować do nauki oraz pomóc opanować paraliżujący stres.

      Tak jak wspomniałam jest to projekt międzynarodowy, badawczy. Raz w roku odbywa się w Parlamencie Europejskim w Brukseli Konferencja poświęcona nowym metodom nauczania. Wymieniane są doświadczenia z 3 krajów realizujących FOLM: Polski, Irlandii i Hiszpanii, a wnioski z tych spotkań przekazywane są Radzie Europejskiej.

     W listopadzie 2020 roku po raz IV odbył się KONGRES PRZYSZŁOŚCI na którym mieliśmy swój panel. Dyskutowano na nim w gronie :profesorów, centrum innowacji Kortosfera, przedstawiciela pracodawców, uczestników FOLMU  w jakim kierunku powinno podążać nauczanie i jakie korzyści płyną z projektu FOLM. Podsyłam link do tego wydarzenia:  https://youtu.be/wyibEng2aAY

Są jeszcze inne miejsca w których można o nas usłyszeć, jeśli byłaby Pani zainteresowana w załączniku wyślę informację.

     Spośród 124 osób, które wzięły udział w wyprawach było wielu uczniów Szkoły Gastronomicznej w Olsztynie, Technikum TEB Edukacja, ZSZiO w Morągu, LO w Orzyszu-u których robiliśmy prezentacje projektu w klasach. W 2021 roku od marca do października  zamierzamy wysłać na wyprawy ok.200 osób.

     Jeśli nasz projekt ”FOLM – Z natury do rynku pracy”  wyda się Państwu interesujący i zechcecie Państwo nawiązać z nami współpracę to przesyłam link do prezentacji, która trwa 6 minut, i można ją prezentować na godzinach wychowawczych 

https://youtu.be/nKKbZFzOIMo

Zależy nam, aby po lekcji nauczyciel wysłał w Dzienniku Elektronicznym przygotowaną przez Bank Żywności informację do uczniów i rodziców, którą załączam.

     Udział w projekcie jest bezpłatny. Projekt finansowany jest z funduszy norweskich. Zapewniamy cały niezbędny sprzęt od kubeczka aż po namiot, wyżywienie i zwrot kosztów dojazdu.

Zachęcam w razie jakichkolwiek niejasności do kontaktu telefonicznego i mailowego, jestem bardzo ciekawa Państwa opinii.

Z poważaniem,
Aleksandra Chodorowska


LINKI PROMOCYJNE

PREZENTACJA ONLINE – publiczna ( 6 minut)


YOUTUBE  ( 3 minuty)


POLANA KULTURY – RADIO ORZYSZ  19.10.2020


TELEWIZJA TVP 3 – najnowsza relacja – Program WSTAJE NOWY DZIEŃ 16.09.2020

https://www.facebook.com/328790637250849/posts/2011886238941272/?sfnsn=mo&extid=2zPpSxpxN0SEra6S


TELEWIZJA TVP 3 WIADOMOŚCI 08.09.2020 mowa jest o nas w 13:45 minucie

https://olsztyn.tvp.pl/49767876/8920-godz-1830?fbclid=IwAR17q7uWmObzZX3PrrEU0S6YoqDaD0d2uLHKU3CenDxk07faX4N2Sf_zTRY


BANK ŻYWNOŚCI – strona internetowa


STRONA MIĘDZYNARODOWA PROJEKTU FOLM

https://www.folmweb.com/pl


FB – GRUPA CZAS NA LAS CZYLI CO NAS KRĘCI W PROJEKCIE FOLM

https://www.facebook.com/groups/1541221519363469


INSTAGRAM BANKU ŻYWNOŚCI

https://www.instagram.com/bankzywnosciwolsztynie/


KONGRES PRZYSZŁOŚĆI – PANEL DYSKUSYJNY  25.11.2020


KONGRES PRZYSZŁOŚCI – FOLM  Z  PERSPEKTYWY   25.11.2020


Do pobrania

https://we.tl/t-uIH5IRxujG

Projekt Banku Żywności
Przewiń na górę