Procedury, terminy jak i opisy czynności związanych z przeprowadzeniem egzaminów zewnętrznych w 2020 roku: maturalnego, ósmoklasisty, zawodowego oraz potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie – to główne kwestie ujęte w podpisanym dziś, 19 maja rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej.
Egzamin maturalny pisemny
W tym roku szkolnym egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych będzie tylko w formie pisemnej.
Będą wyznaczone godziny (do 4 czerwca), o której maturzysta można wejść na teren szkoły i którym wejściem (od CKP lub od parkingu). Prosimy o zachowanie odstępów 1,5 metra od siebie. Po skończonym egzaminie proszę opuścić teren szkoły i gromadzić się przed szkołą. Każdy zdający musi mieć maseczkę, własne przybory (długopis czarny, kalkulator, linijka).
Drodzy Maturzyści!
Z uwagi na zagrożenie koronawirusem tegoroczny egzamin maturalny będzie odbywał się w specyficznych warunkach. Musimy wspólnie zadbać o nasze bezpieczeństwo. Dlatego też uczniowie przystępujący do egzaminu dojrzałości proszeni są o wyposażenie się w maseczki oraz rękawiczki jednorazowe.
Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły), bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. W związku z tym, przed wejściem na salę egzaminacyjną będzie mierzona temperatura ciała.
Szczegółowe wytyczne MEN, CKE, GIS odnośnie przeprowadzania egzaminu maturalnego znajdują się na stronie szkoły.
Maturzysta objęty kwarantanną lub przebywający w izolacji domowej nie może uczestniczyć w egzaminie maturalnym.
W tym roku bez matury ustnej, poza wyjątkami
Do części ustnej przystąpią tylko absolwenci, którzy do 7 lutego br. złożyli deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego, a do 22 maja przekażą do dyrektora szkoły lub dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej (w zależności od tego, do kogo składali deklarację) informację o chęci przystąpienia do części ustnej egzaminu z jednego lub więcej przedmiotów – ze względu na konieczność przekazania wyniku z tego egzaminu lub tych egzaminów w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.
Do części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego będą mogli również przystąpić absolwenci, aby zrealizować postanowienie umowy międzynarodowej.
Wynik egzaminu maturalnego
Absolwent zda egzamin i uzyska świadectwo dojrzałości, jeżeli z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania oraz przystąpi do części pisemnej egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego.
Egzamin ustny dla absolwentów z poprzednich lat
Absolwenci, którzy w 2020 r. deklarowali ponowne przystąpienie do ustnego egzaminu maturalnego, aby ten egzamin zdać, nie będą do niego przystępowali. Otrzymają oni świadectwo dojrzałości, jeżeli we wcześniejszych latach z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej mieli co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania oraz przystąpili do części pisemnej egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego.
Absolwenci, którzy w 2020 r. nie uzyskają wymaganych 30 proc. punktów, w kolejnych latach, jeśli będą chcieli przystąpić do egzaminu, będą musieli zdawać egzamin ustny z przedmiotów obowiązkowych.
Zespół nadzorujący egzamin
Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, spośród członków, powoła zespoły nadzorujące przebieg egzaminu ósmoklasisty i części pisemnej egzaminu maturalnego.
W 2020 r.w skład zespołu nadzorującego w danej sali egzaminacyjnej wchodzi co najmniej 2 nauczycieli. Jeden nauczyciel zatrudniony w szkole, w której przeprowadzany jest egzamin (pełni on funkcję przewodniczącego zespołu), drugi zatrudniony w innej szkole lub placówce.
W 2020 r., jeżeli w sali egzaminacyjnej, w której jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty lub egzamin gimnazjalny, jest więcej niż 30 uczniów, liczbę członków zespołu nadzorującego zwiększa się o jedną osobę na każdych kolejnych 25 uczniów.
Inne rozwiązania
Rozporządzenie zawiera również szereg zmian związanych z przeprowadzeniem egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego, zawodowego oraz potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.
Wprowadziliśmy nowe rozwiązania dla szkół policealnych. Określiliśmy nowe terminy czynności związanych z przeprowadzenia egzaminów, które muszą wykonać dyrektorzy szkół, okręgowe komisje egzaminacyjne, a także członkowie zespołów nadzorujących. Dotyczą one np. proces unieważnienia egzaminu, zgłaszania zastrzeżeń, wglądów do sprawdzonych i ocenionych prac egzaminacyjnych, rozpatrzenia odwołania złożonego do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, złożenia oświadczenia o przystąpieniu do egzaminu poprawkowego. W rozporządzeniu opisaliśmy także zasady szkolenia egzaminatorów, zasady powoływania składu zespołu nadzorującego dany egzamin czy zespołu przedmiotowego. Wskazaliśmy również terminy wydawania świadectw.
Harmonogram egzaminów
Egzamin ósmoklasistypotrwa od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu zostaną ogłoszone do 31 lipca. Szkoły otrzymają wtedy również zaświadczenia.
Z kolei część pisemna egzaminu maturalnego w terminie głównym dla absolwentów wszystkich typów szkół rozpocznie się w poniedziałek, 8 czerwca 2020 rokui potrwa do 29 czerwca. W tym roku nie będzie egzaminów ustnych.
Termin dodatkowy egzaminu maturalnegojest zaplanowany od 8 do 14 lipca br. Wyniki egzaminu w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia br. Egzamin poprawkowy odbędzie się 8 września, a jego wyniki poznamy do 30 września.
Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017) potrwa od 22 czerwca br. do 9 lipca. Natomiast egzamin zawodowy (Formuła 2019) zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.
Terminy odebrania świadectw i zaświadczeń
- Do 31 lipca 2020 r. będą ogłoszonewyniki egzaminu ósmoklasisty. Absolwenci odbiorą również w tym dniu zaświadczenia o wyniku egzaminu.
- Do 11 sierpnia 2020 r. będą ogłoszonewyniki egzaminu maturalnego. Do tego samego dnia, 11 sierpnia absolwenci odbiorą świadectwa, aneksy i informacje o wynikach.
- 31 sierpnia 2020 r. będą ogłoszone wyniki z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.Szkołom przekazane zostaną również świadectwa i dyplomy potwierdzające kwalifikacyjne zawodowe.
- 12 października 2020 r. będą ogłoszonewyniki egzaminu zawodowego i przekazane certyfikaty oraz dyplomy zawodowe.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Warszawa, 19 maja 2020 r.