W naszej szkole w dniach 11-15.03.2019 roku uczniowie Technikum (75 osób) uczestniczyli w certyfikowanym szkoleniu: “Organizacja miejsca pracy w oparciu o model 5S”.
Metoda 5S jest powszechnie znana jako filar tzw. „szczupłego zarządzania” w firmach tzw. lean management , który opracowano w Japonii w fabryce Toyota, a dziś wykorzystywany jest na całym świecie.
Metoda ta pozwala na inteligentne zarządzanie swoim miejscem pracy, a co za tym idzie zwiększenie wydajności pracy.
Dla uczniów metoda ta może być szczególnie przydatna w procesie nauki, dzięki czemu zwiększy się ich zaangażowanie w naukę i wydajność. Przed maturą i innymi egzaminami wprowadzenie takiej metody w życie młodego człowieka może przynieść bardzo dobre efekty.
Elementy metody 5S, to:

– sortowanie – uporządkowanie miejsca pracy i nauki, pozbycie się zbędnych rzeczy, wyróżnienie najważniejszego niezbędnego wyposażenie

– systematyka – utrwalenie nowej organizacji pracy i nauki (zasada wszystko ma swoje miejsce i wszystko na swoim miejscu – nie traci się czasu na poszukiwania, ponieważ wiadomo gdzie co odłożyć i gdzie co się znajduje)

– sprzątanie – utrzymanie czystości w miejscu pracy i nauki

– standaryzacja – opracowanie zasad, procedur utrzymywania jakości pracy i nauki, wytworzenie dobrych praktyk i metod

– samodyscyplina

Dzięki szkoleniu można nauczyć się, że dzięki powyższym zasadom zwiększa się znacznie komfort i jakość naszej pracy lub nauki, w pracę wkłada się mniej wysiłku, dzięki czemu rośnie nasza wydajność i efekty pracy.

Organizator kursu: Krzysztof Bihuń

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *