W marcu 2017 z okazji nadchodzącej wiosny Szkolne Koło Caritas ogłasza konkurs na samodzielne wykonanie dowolnej wielkości domku dla owadów. Takiego schronienia potrzebują wiosną pożyteczne owady, m.in. łowiki, biedronki i pszczoły samotnice – murarki ogrodowe, które, jak podaje literatura, posiadają żądło, którego wcale nie używają. Jesienią taki hotel potrzebny jest trzmielom oraz złotookom, których zimą, jak podają źródła, ginie ok. 90%. W miarę możliwości domek powinien być przygotowany z naturalnych materiałów : drewniane pudełko, fajansowa doniczka, itp. Ważne jest, aby ściany domku były zabezpieczone materiałem chroniącym przed deszczem. Elementy domku mogą mieć nawiercone różnej wielkości otwory. Wewnątrz mogą się znaleźć pocięte, powiązane w snopek suche gałązki krzewów i kwiatów ogrodowych, np. forsycji, słonecznika, malin, bzu czarnego, bambusa, które jeszcze zalegają w ogródkach po mijającej zimie. Można także wewnątrz domku umocować mech, kamyczki lub fragmenty cegieł i zabezpieczyć je metalową siateczką albo wyłożyć ściankę domku kilkucentymetrową warstwą glino-słomy, a następnie wydłubać w niej otworki. Domek powinien mieć uchwyt umożliwiający powieszenie go w zacienionym miejscu w ogrodzie. Domki zostaną dostarczone właścicielom własnych posesji. Termin konkursu upływa przed Wielkanocą 2017. Domki należy dostarczyć do sali 112. Instrukcje i pomysły na stronach internetowych! Nagrodą dla wszystkich uczestników konkursu jest dowolny dzień bez pytania!
Edyta Wąsik, Mariola Komosińska, SKC
Kętrzyn, 14 marca 2017